Metody, którymi pracujemy

Terapia manualna

Terapia manualna jest naturalnym i nieinwazyjnym sposobem udzielania pomocy chorym z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa i układu narządu ruchu. Istnieje wiele różnych metod, które mają jednak wspólne cechy - polegają one na przywróceniu pełnej lub możliwie najlepszej sprawności u pacjenta. Zabieg terapii manualnej rozpoczyna się od postawienia trafnej diagnozy fizjoterapeutycznej a następnie zaprogramowania odpowiedniego planu działania. Wdrożenie odpowiednich technik oraz narzędzi terapeutycznych uzależnione jest od indywidualnych potrzeb pacjenta. W zależności od tego czy mamy problem z zaburzoną strukturą czy problem ten dotyczy konkretnej funkcji dobierany jest optymalny dla danej osoby sposób leczenia. 


Szkoła niemiecka

Jest koncepcją badania i leczenia pacjenta. Zajmuje się: diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń strukturalnych narządu ruchu (stawów, mięśni, nerwów). Dzięki rozbudowanemu schematowi badania różnicującego, fizjoterapeuta jest w stanie za pomocą szczegółowego wywiadu i badania odnaleźć zaburzone struktury, stwierdzić stopień uszkodzenia oraz przeanalizować mechanizmy pojawienia się dolegliwości. Tym samym stawia hipotezę zaburzenia strukturalnego u pacjenta. System szkolenia terapii manualnej wiąże się przede wszystkim z obszernym wywiadem i wnikliwym badaniem, co w przypadku odwracalnych zaburzeń narządu ruchu jest najistotniejsze. Przyczyna dolegliwości często wynika z dysproporcji pomiędzy możliwościami tkanki do przyjmowania obciążenia, a jej rzeczywistym obciążaniem. 


Leczenie polega na zniesieniu tej dysproporcji i przywracaniu fizjologicznej "symbiozy" pomiędzy stawami, mięśniami i nerwami. Jako leczenie stosowane są techniki: mobilizacji stawów, neuromobilizacje, leczenie tkanek miękkich (tj. mięśni, więzadeł, ścięgien), a także medyczny trening funkcjonalny z użyciem urządzeń treningowych dostosowanych do problemów pacjentów. System szkolenia jest ciągle aktualizowany zgodnie z najnowszymi doniesieniami badań naukowych (EBM).


Keltenborn-Evjenth

Terapeuta na podstawie zlecenia lekarskiego oraz szczegółowego badania wykonanego wg ściśle określonego schematu dokonuje oceny biomechanicznej oraz funkcjonalnej pacjenta. Ponieważ ortopedyczne dysfunkcje narządu ruchu będące wynikiem przeciążenia, urazów, mikrourazów bądź zapalenia często obejmują wiele różnych tkanek, to w pierwszym rzędzie należy przeprowadzić szczegółową analizę dolegliwości pacjenta (bólu). Dysfunkcja może dotyczyć stawu, nerwu lub mięśnia albo wszystkich tych tkanek jednocześnie. W tym celu aby nie przeoczyć podczas badania żadnej oceny, poleca się postępowanie według schematycznie ułożonej kolejności z wykorzystaniem wielu precyzyjnych, manualnych testów różnicowych.


Wynik całego badania warunkuje podjęcie odpowiedniego leczenia. W zależności od rodzaju dysfunkcji stosuje się różne sposoby terapii. Inne techniki będą stosowane w przypadku leczenia nerwu. inne w przypadku leczenia mięśni, jeszcze inne przypadku leczenia stawów. Jeżeli dysfunkcja somatyczna związana jest z wstępowaniem bólu to wykorzystuje się środki uśmierzające ból. Jeśli w badaniu stwierdza się ograniczoną ruchomość stawu (hypomobilność) to należy zastosować środki zwiększające ruchomość. Jeśli ruchomość jest za duża (hypermobliność) należy zastosować środki zmniejszające ruchomość. Zasadniczo we wszystkich rodzajach technik unika się bólu. (http://www.debski-terapiamanualna.p1/Index.php,p=1_44_Kaltenborn-Evjenth-OMT) 


Cyriax

Podstawowym założeniem Medycyny Ortopedycznej wg Cyriaxa, jest leczenie wzorca klinicznego. Przez zaproponowany w metodzie wywiad I badanie funkcjonalne uzyskujemy kompletne informacje na temat badanego pacjenta. Symptomy i objawy są interpretowane i skatalogowane w formie 'wzorców klinicznych'. 'Wzorzec kliniczny" Jest szczególnym zachowaniem się zaburzeń lub grup zaburzeń. Dla wszystkich obrazów klinicznych metoda oferuje lokalne, bezpośrednie, sprawne i korzystne, ekonomicznie leczenie. Różnicowanie można przeprowadzić przez szczegółowy wywiad I badanie funkcjonalne, a dokładne lokalizacje podrażnionych struktur można poznać albo przez obecność objawów lokalizujących albo przez palpację. Wówczas możemy mówić o szczegółowej diagnozie. Tylko wtedy możliwe jest precyzyjne leczenie, które daje maksimum skuteczności przy minimum terapii. (http://www.cyriax.pl/opis.s11.html) 


Plastrowanie dynamiczne

Oklejanie ciała specjalnymi elastycznymi piastrami to stosunkowo nowa metoda terapeutyczna znajdująca zastosowanie w fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej. Pomaga zwalczać bóle mięśniowe, leczyć i łagodzić kontuzje, poprawia krążenie. Wskazania do plastrowania: Dolegliwości bólowe - bóle pourazowe w wyniku kontuzji lub wypadku, zespoły bólowe kręgosłupa, bóle reumatyczne i pooperacyjne, nadwyrężenie i napięcie mięśni - piastry przejmują część ich funkcji oraz wspomagają pracę poprzez odciążenie i normalizację napięcia. Pomocne dla sportowców oraz osób brykających się z nocnymi skurczami łydek. Problemy z krążeniem - odpowiednio naklejone piastry działają podobnie jak drenaż limfatyczny, wspomagając odprowadzanie limfy I poprawiają krążenie. Polecane między innymi kobietom po mastektomii lub w przypadku opuchniętych nóg (np. kobiety w ciąży). (https://Www.tourmedica.pl/blog/plastrowanie-dynamiczne-inaczej-kinesiotaping-co-to-jest/) 


Metoda PNF

PNF jest koncepcją posiadającą własną filozofię i zasady pracy z pacjentem. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu - to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu jakim jest funkcja. Jakże często zapominamy o tym w naszej codziennej praktyce. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Umożliwia to pełne wykorzystanie rezerw tkwiących w organizmie, motywuje do dalszego działania, a co najważniejsze zapewnia bezbolesną pracę, bez traumatyzujących psychicznie i fizycznie doznań. Chory powinien być partnerem fizjoterapeuty, określającym zakres i granice działania. To on ustala cele terapii. Terapeuta ma w tym wypadku rolę doradczą. Dzięki takiemu podejściu chory nawet z dużą dysfunkcją zachowuje dobrą motywację i jest pozytywnie nastawiony do współpracy z terapeutą. (http://www.fizjoterapia.pl/metoda-pnf,811)


Metoda Bobath

Usprawnianie według Metody NDT-Bobath ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność
w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN).

Uzasadnieniem dla opracowanego postępowania Metodą NDT-Bobath było stwierdzenie, że rozwój dziecka z dysfunkcją OUN, w tym z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPDz), przebiega inaczej niż rozwój prawidłowy. Doświadczenia czuciowo-ruchowe takiego dziecka są odmienne, co wywołuje nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz nieprawidłowe ruchy. Reakcje prostowania, równowagi często nie rozwijają się. Zaburzenia w napięciu mięśni i niewłaściwe jego rozłożenie powodują powstawanie odmiennych wzorców ruchowych, typowych dla poszczególnych zaburzeń. Pierwsze nieprawidłowe objawy dotyczą zwykle kontroli głowy i tułowia. Następnie rozwijają się nieprawidłowe ruchy w dystalnych częściach ciała. Dominują wzorce zgięciowe i wyprostne, a rozwój ruchów rotacyjnych jest znacznie upośledzony.

Główne zasady postępowania: normalizowanie tonusu mięśniowego poprzez zastosowanie odpowiednich technik już od pierwszych miesięcy życia dziecka np. poprzez nacisk i obciążanie i opór, zatrzymywanie ruchu w wybranej jego fazie, utrzymywanie osiągniętej pozycji przez jakiś czas, poklepywanie określonych obszarów ciała, głaskanie, potrząsanie kończynami, wahadłowe ruchy tułowia i kończyn itp., hamowanie nieprawidłowych odruchów: wyzwalanie ruchów w formie jak najbardziej zbliżonej do ruchów prawidłowych poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych - głowy, szyi. obręczy barkowej I miednicznej.(http://www.ndt-bobath.pl/?page_id=65)

 

REHA

REHA - centrum rehabilitacji

i masażu

ul. Milenijna 5, 20-884 Lublin

tel.: 790 440 882

NIP: 7151757845

REGON: 06165892400021

rehalublin@gmail.com